Knews - en to it translation catalogue (623 entries)

en: Schedule submit
it: Programmare envio

en: (highest)
it: (più alto)

en: (lowest)
it: (più basso)

en: (normal)
it: (normale)

en: Batch submit process has been properly scheduled.
it: Il processo di invio è stato programmato in modo corretto.

en: Activate user directly (don't send e-mail confirmation)
it: Abilitare l'utente direttamente (non inviare la conferma)

en: Filter by state
it: Filtrare per stato

en: No users match the search criteria
it: Nessun utente risponde ai criteri di ricerca

en: Active users
it: Utenti attivi

en: Add extra field
it: Aggiungere campo extra

en: Add field
it: Aggiungere campo

en: Add newsletter
it: Aggiungere newsletter

en: All
it: Tutti

en: All in
it: Tutti in

en: And have been blocked in this import:
it: E sono stati bloccati in questa importazione:

en: And there have not been imported:
it: E non sono stati importati:

en: At the moment there is no list, you can create new ones
it: Al momento non esiste alcuna lista, è possibile crearne di nuove

en: At the moment there is no newsletter, you can create new ones
it: Al momento non vi è alcuna newsletter, è possibile crearne di nuove

en: Automatically send confirmation e-mails:
it: Inviare automaticamente le conferme via e-mail:

en: Before enabling the sending SMTP, enter the values and your e-mail and then click on TEST button
it: Prima di attivare l'invio SMTP, immettere i valori e il tuo indirizzo e-mail e clicca sul tasto TEST

en: Blocked
it: Bloccato

en: CRON has not yet been configured
it: CRON non è ancora configurato

en: CRON has stopped working.
it: CRON ha smesso di funzionare.

en: CRON is properly configured
it: CRON è configurato correttamente

en: CSV File
it: File CSV

en: CSV Upload
it: Upload CSV

en: CSV total:
it: Totale CSV:

en: I can't submit an e-mail to:
it: Non riesco ad inviare una e-mail a:

en: Pay attention: If your SMTP server is anonymous leave SMTP User and SMTP Password fields blank
it: Attenzione: Se il server SMTP è anonimo, lasciare il campo Nome Utente SMPT e Password SMTP vuoti

en: Check dates
it: Controllare le date

en: Check the directory permissions for
it: Controllare i permessi della directory

en: Select a column
it: Selezionare una colonna

en: Choose a template
it: Scegliere un template

en: Configuration
it: Configurazione

en: Confirmed
it: Confermato

en: Continue
it: Continuare

en: Create a mailing list
it: Creare una mailing list

en: Create a subscriber manually
it: Creare un utente manualmente

en: Create new mailing list
it: Creare una nuova mailing list

en: Create new newsletter
it: Creare una nuova newsletter

en: Create a user
it: Creare utente

en: Created
it: Creato

en: Cron-JS finished, you can close the window
it: Cron-JS terminato, puoi chiudere la finestra

en: Cron-JS in the process, don't close this window...
it: Cron-JS in processo, non chiudere la finestra...

en: Customised messages
it: Messaggi personalizzati

en: Date (day/month/year)
it: Data (giorno/mese/anno)

en: Delete
it: Eliminare

en: Do the import
it: Fare l'importazione

en: E-mails sent internally using WordPress (wp_mail() function)
it: E-mail inviate internamente con WordPress (funzione wp_mail ())

en: Edit
it: Editare

en: Editing newsletter
it: Editando newsletter

en: E-mails sent at once
it: E-mail inviate in una sola volta

en: Enclosure
it: Chiudere

en: Encoding
it: Codificazione

en: Error
it: Errore

en: Error saving
it: Errore nel salvataggio

en: Error: can't move uploaded file.
it: Errore: non posso spostare il file caricato.

en: Error: can't open the file
it: Errore: non posso aprire il file

en: Extra fields
it: Campi extra

en: Field
it: Campo

en: Fields assignement
it: Assegnazione campi

en: File upload
it: Caricare file

en: File uploaded correctly
it: File caricato correttamente

en: Filter
it: Filtrare

en: Filter by mailing list
it: Filtrare per mailing list

en: Find
it: Cercare

en: Finished
it: Completato

en: Formatting
it: Formattando

en: Go back
it: Tornare indietro

en: Go to first page
it: Andare alla prima pagina

en: Go to last page
it: Andare all'ultima pagina

en: Go to next page
it: Andare alla pagina successiva

en: Go to previous page
it: Andare alla pagina precedente

en: If a user already exists (matches e-mail)
it: Se un utente esiste già (combacia e-mail)

en: If you see the correct values, press "Continue"
it: Se vedi i valori corretti, premere il tasto "Avanti "

en: If you can read this e-mail, SMTP is correctly configured and you can activate it in Knews preferences
it: Se riesci a leggere questa e-mail, hai configurato correttamente l'invio attraverso SMTP e puoi attivarlo nelle preferenze di Knews

en: If you choose a column, allowed values ​​are:
it: Se scegli una colonna, i valori consentiti sono i seguenti:

en: If you do not know what values ​​to put, leave these initially, later you can change it
it: Se non sei sicuro dei valori da mettere, lascia questi inizialmente, puoi cambiarli più tardi

en: If you enter a value manually, this will be the same for all users imported
it: Se inserisci un valore manualmente, questo sarà lo stesso per tutti gli utenti importati

en: Import
it: Importare

en: Import CSV
it: Importare CSV

en: Import finished
it: Importazione completata

en: Import preview (we have not made ​​any changes yet:
it: Anteprima dell'importazione (non abbiamo apportato alcuna modifica ancora):

en: Import results
it: Risultati dell'importazione

en: Inactive language
it: Lingua inattiva

en: Instructions for setting up CRON
it: Istruzioni per configurare CRON

en: Language
it: Lingua

en: Leave empty
it: Lasciare vuoto

en: List name
it: Nome della list

en: Mailing list created
it: Mailing list creata

en: Mailing lists
it: Mailing list

en: Mailing lists updated
it: Mailing list aggiornate

en: Main
it: Principale

en: Main field
it: Campo principale

en: Main options
it: Opzioni principali

en: Maintain current data
it: Mantenere i dati attuali

en: Make preview
it: Fai un'anteprima

en: Marking this box, this field will be visible in the users table. We recommend you don't mark more than 2 or 3 fields to avoid a confusing table
it: Selezionando questa casella, questo campo sarà visibile nella tabella degli utenti. Si consiglia di non segnare più di 2 o 3 campi per non creare confusione nella tabella

en: Modified
it: Modificato

en: Multilingual
it: Multilingua

en: Name
it: Nome

en: Name list
it: Nome della list

en: Name of extra field
it: Nome del campo extra

en: Failed to create the Newsletter
it: La newsletter non ha potuto essere creata

en: Newsletter doesn't exists
it: La newsletter non esiste

en: Newsletter list updated
it: La list delle newsletter è stata aggiornata

en: Newsletter name
it: Nome della newsletter

en: Newsletter saved
it: Newsletter salvata

en: Newsletters
it: Newsletter

en: No delimiters
it: Non ci sono delimitatori

en: Not confirmed
it: Non confermato

en: Now you must click here, then a window that emulates CRON with JavaScript will open. You should leave it open till sending ends.
it: Ora devi cliccare qui, una finestra che emula CRON si aprirà con JavaScript. Lasciarla aperta fino alla fine dell'invio.

en: Of which have been successfully imported:
it: Dei quali sono stati importati correttamente:

en: Ongoing
it: In corso

en: Open
it: Aperta

en: Open for registered users
it: Aperta per utenti registrati

en: Overwrite
it: Sovrascrivere

en: Paused
it: Sospeso

en: Paused?
it: Sospeso?

en: Permission
it: Permesso

en: Port SMTP
it: Porta SMPT

en: Preview
it: Anteprima

en: Priority
it: Priorità

en: Progress / Results
it: Progresso / Risultati

en: Properly tabulated
it: Correttamente tabulati

en: Recipient
it: Destinatario

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: SMTP Submit e-mail test done
it: Invio di SMTP di prova effettuato

en: SMTP User
it: Utente SMTP

en: Save
it: Salvare

en: Saved.
it: Salvato.

en: Scan CSV again
it: Eseguire la scansione CSV di nuovo

en: See users
it: Visualizzare utenti

en: Select the post to insert in the newsletter
it: Selezionare il post da inserire nella newsletter

en: Send e-mail confirmation
it: Inviare e-mail di conferma

en: Send e-mails using SMTP (recommended)
it: Inviare e-mail utilizzando SMTP (consigliato)

en: Send the newsletter manually
it: Inviare la newsletter manualmente

en: Send the newsletter to the following lists
it: Inviare la newsletter alle seguenti list

en: Sender
it: Mittente

en: Sender e-mail
it: E-mail mittente

en: Sender name
it: Nome mittente

en: Sending
it: Inviando

en: Sending SMTP is not enabled, the shipments are less reliable.
it: L'invio tramite SMTP non è configurato, gli invii sono meno affidabili.

en: Sending newsletter
it: Inviando newsletter

en: Separator
it: Separatore

en: Shipping done, check that the mail has arrived.
it: Invio eseguito, controllare che avete ricevuto l'e-mail.

en: Special
it: Speciale

en: Start (now or deferred)?
it: Avviare (ora o differito)?

en: State
it: Stato

en: Stats
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Submit end
it: Invio terminato

en: Submit
it: Inviare

en: Submit error.
it: Errore d'invio.

en: Submit newsletter
it: Inviare newsletter

en: Continue editing
it: Continuare con editing

en: Submit start
it: Avviare invio

en: Submits
it: Invii

en: Subscribe all users to the following mailing lists:
it: Iscrivere tutti gli utenti alle seguenti mailing list:

en: Subscribers
it: Abbonati

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Submit method
it: Metodo di invio

en: Today, at
it: Oggi, alle

en: Tomorrow, at
it: Domani, alle

en: at
it: alle

en: Yesterday, at
it: Ieri, alle

en: Test SMTP config
it: Prova impostazioni SMTP

en: The WPML plugin was not detected, multilingual options are not functional
it: Il plugin WPML non è stato rilevato, le opzioni multilingue non sono funzionali

en: The directory /wp-content/plugins/knews/tmp must be writable (chmod 700)
it: La directory /wp-content/plugins/knews/tmp deve essere scrivibile (chmod 700)

en: The field already exists
it: Il campo esiste già

en: The field has been added
it: Il campo è stato aggiunto

en: The field name can't be empty
it: Il campo nome non può essere vuoto

en: The fields have been updated
it: I campi sono stati aggiornati

en: The first row is a header
it: La prima riga è una header

en: The last execution was done
it: L'ultima esecuzione è stata fatta fa

en: The newsletter doesn't exists
it: La newsletter non esiste

en: The newsletter has been created successfully
it: La newsletter è stata creata correttamente

en: A token is used to insert a field in the newsletter. Should be located between %, with no spaces, for example: %name%
it: Un token viene utilizzato per inserire un campo nella newsletter, deve essere tra%, senza spazi, ad esempio: %nome%

en: The user has been added and an e-mail confirmation has been sent
it: L'utente è stato aggiunto e gli abbiamo inviato una e-mail di conferma

en: The user has been added and from now on he will receive the newsletters
it: L'utente è stato aggiunto e da questo momento riceverà le newsletter

en: The user has been added but an error occurred in sending e-mail confirmation
it: L'utente è stato aggiunto, ma si è verificato un errore durante l'invio della e-mail di conferma

en: The user has not been inserted
it: L'utente non è stato aggiunto

en: The user was already introduced
it: L'utente era già stato introdotto

en: There is already another newsletter with the same name!
it: C'è già un'altra newsletter con lo stesso nome!

en: There have been created:
it: Sono stati creati:

en: There have been updated:
it: Sono stati aggiornati:

en: This field is required to take it in some column
it: Questo campo richiede la scelta della colonna da cui importare

en: Time
it: Tempo

en: The single e-mail has been sent to:
it: Un'unica e-mail è stata inviata a:

en: Unique language
it: Lingua unica

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Update fields
it: Aggiornare campi

en: Update user
it: Aggiornare utente

en: Use the WPML defined languages to operate Knews in multilanguage mode
it: Usare le lingue definite in WPML per operare Knews in modalità multilingua

en: Use the qTranslate defined languages to operate Knews in multilanguage mode
it: Usare le lingue definite in qTranslate per operare Knews in modalità multilingua

en: Operate Knews as monolingual
it: Usare Knews in monolingua

en: No mulilanguage plugins detected. Knews works with qTranslate and WPML plugins
it: Nessun plugin multilingua rilevato. Knews può funzionare con i plugin qTranslate o WPML

en: qTranslate: free plugin
it: qTranslate: plugin gratuito

en: WPML: commercial plugin
it: WPML: plugin commerciale

en: Note: Knews authors have no relationship with qTranslate or WMPL authors.
it: Nota: Gli autori di Knews non hanno alcuna relazione con gli autori di qTranslate o WPML

en: If you leave now this page, the Newsletter changes will be lost. Please, cancel and press the "Save" button (blue coloured).
it: Se lasci questa pagina ora, cambiamenti alla newsletter andranno persi. Si prega di annullare e fare clic su "Salva " (tasto blu).

en: The multilanguage plugin has stopped working.
it: Il plugin multilingua ha smesso di funzionare.

en: Welcome to Knews.
it: Benvenuti a Knews.

en: Please, go to %s configuration page
it: Per favore, vai alla %s pagina di configurazione

en: Don't show this message again [x]
it: Non mostrare nuovamente questo messaggio [x]

en: The user already exists
it: L'utente esiste già

en: User data updated
it: I dati dell'utente sono aggiornati

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Users
it: Utenti

en: There are not yet users
it: Non ci sono ancora utenti

en: Users unconfirmed (You should do confirmation manually):
it: Gli utenti non sono confermati (devi confermare manualmente):

en: Send a confirmation e-mail to the unconfirmed users (not to the locked ones)
it: Inviare una e-mail di conferma agli utenti non confermati (non a quelli bloccati)

en: Using special characters (accents) correctly coded
it: I caratteri speciali (accenti) sono correttamente codificati

en: Value
it: Valore

en: Wrong e-mail
it: E-mail non corretto

en: Wrong state
it: Stato errato

en: Yes
it: Sì

en: You cannot schedule a delayed delivery. You must leave an auxiliary window open (JavaScript CRON Emulation) until the sending ends
it: Non puoi programmare un invio differito. Devi usare una finestra ausiliare (emulazione di CRON per JavaScript) fino ad invio terminato

en: You must choose a name for the new newsletter!
it: Devi scegliere un nome per la nuova newsletter!

en: You must choose a template!
it: Devi scegliere un template!

en: You must upload a file.
it: Devi caricare un file.

en: You should be seeing the header and the four first lines of the CSV:
it: Dovresti vedere la header e le prime quattro righe del CSV:

en: widget_title
it: Abbonami

en: widget_label_email
it: E-mail:

en: Widget submit button
it: Tasto invia del Widget

en: widget_button
it: Invia

en: You were already a subscriber (AJAX message)
it: Eri già abbonato (messaggio AJAX)

en: ajax_subscription
it: Ti abbiamo appena inviato una e-mail per confermare il tuo abbonamento

en: ajax_subscription_direct
it: Sei stato abbonato con successo.

en: ajax_subscription_oops
it: Eri già abbonato in precedenza.

en: ajax_subscription_error
it: Errore durante l'invio della e-mail di conferma

en: ajax_wrong_email
it: L'indirizzo e-mail risulta inesatto, si prega di controllare

en: email_subscription_subject
it: Iscrizione alla newsletter

en: email_subscription_body
it: <p>Hai chiesto di essere abbonato alla newsletter #blog_name#, devi confermare l'iscrizione cliccando <a href="#url_confirm#">qui;</a></p><p>Puoi incollare l'indirizzo nel browser:<br>#url_confirm#</p>

en: subscription_ok_title
it: Il tuo abbonamento è stato confermato

en: subscription_ok_message
it: A partire dal momento cominci a ricevere la nostra newsletter.<br><br><strong>Grazie.</strong>

en: subscription_error_title
it: Si è verificato un errore al momento dell'abbonamento

en: subscription_error_message
it: Per favore riprova, se necessario copia l'intero link della e-mail nella barra degli indirizzi del tuo browser.<br><br><strong>Ci scusiamo per il disagio</strong>

en: subscription_stop_error_title
it: Il tuo abbonamento non è stato annullato

en: subscription_stop_error_message
it: Per favore riprova, se necessario copia l'intero link della e-mail nella barra degli indirizzi del tuo browser.<br><br><strong>Ci scusiamo per il disagio</strong>

en: subscription_stop_ok_title
it: Il tuo abbonamento è stato annullato

en: subscription_stop_ok_message
it: A partire dal momento non riceverai più le nostre newsletter.<br><br><strong>Grazie.</strong>

en: dialogs_close_button
it: Chiudere

en: year-month-day
it: anno-mese-giorno

en: blocked
it: bloccato

en: can't create the mailing list
it: non è possibile creare la mailing list

en: confirmed
it: confermato

en: deleted
it: eliminato

en: day-month-year
it: giorno-mese-anno

en: If not, change the separator values and / or closing. Then press "Scan CSV again":
it: In caso contrario, cambia i valori del separatore e/o esci e premi il tasto "Scan CSV di nuovo":

en: introduce value
it: inserire il valore

en: month-day-year
it: mese-giorno-anno

en: minutes ago
it: minuti

en: never
it: mai

en: not confirmed
it: non confermato

en: Language not detected!
it: Lingua non rilevata!

en: test mode
it: modalità di prova

en: there is already a list with this name!
it: C'è già una list con questo nome!

en: users
it: utenti

en: E-mail on automatically import (body)
it: E-mail automatico all'importazione (corpo)

en: E-mail on automatically import (title)
it: E-mail automatico all'importazione (titolo)

en: Close Button Caption
it: Didascalia del tasto chiudi

en: Confirmation E-mail (body)
it: E-mail di conferma (corpo)

en: Confirmation E-mail (subject)
it: E-mail di conferma (oggetto)

en: Subscription Error Dialog (Message)
it: Dialogo di errore all'abbonato (messaggio)

en: Subscription Error Dialog (Title)
it: Dialogo di errore all'abbonatarsi (titolo)

en: Subscription OK Dialog (Message)
it: Dialogo di conferma all'abbonarsi (messaggio)

en: Subscription OK Dialog (Title)
it: Dialogo di conferma all'abbonarsi (titolo)

en: Subscription done, you were already subscribed (AJAX message)
it: Abbonamento fatto, eri già abbonato (messaggio AJAX)

en: We have sent you a confirmation e-mail (AJAX message)
it: Ti abbiamo inviato una email di conferma (messaggio AJAX)

en: Subscription error (AJAX message)
it: Errore di abbonamento (messaggio AJAX)

en: UnSubscribe Error Dialog (Message)
it: Dialogo di errore all'annullamento dell'abbonamento (messaggio)

en: UnSubscribe Error Dialog (Title)
it: Dialogo di errore all'annullamento dell'abbonamento (titolo)

en: UnSubscribe OK Dialog (Message)
it: Dialogo di conferma all'annullamento dell'abbonamento (messaggio)

en: UnSubscribe OK Dialog (Title)
it: Dialogo di conferma all'annullamento dell'abbonamento (titolo)

en: Wrong e-mail address, please check (AJAX message)
it: L'indirizzo e-mail risulta inesatto, si prega di controllare (messaggio AJAX)

en: email_importation_body
it: <p>Sei stato abbonato alla newsletter #blog_name#, devi confermare la registrazione cliccando <a href="#url_confirm#">qui;</a></p><p> Puoi incollare l'indirizzo nel browser:<br>#url_confirm#</p>

en: email_importation_subject
it: Iscrizione newsletter

en: deleted list
it: list eliminata

en: Total errors:
it: Errori totali:

en: User deleted
it: Utente eliminato

en: Edit this user
it: Editare questo utente

en: Activate this user
it: Attivare questo utente

en: Activate
it: Attivare

en: Delete definitively this user
it: Eliminare definitivamente questo utente

en: Block this user
it: Blocca questo utente

en: Block
it: Bloccare

en: Batch actions
it: Azioni batch

en: Apply
it: Applicare

en: Rename
it: Rinominare

en: Cancel
it: Annullare

en: Only update
it: Solo aggiornare

en: Only delete
it: Solo eliminare

en: See fails
it: Vedi esiti negativi

en: Pause
it: Pausa

en: Progress
it: Progresso

en: Rename this list
it: Rinominare questa list

en: See this list users
it: Vedere gli utenti di questa list

en: Delete definitively this newsletter
it: Eliminare definitivamente questa newsletter

en: Edit this newsletter
it: Editare questa newsletter

en: Rename this newsletter
it: Rinominare questa newsletter

en: Open a preview in a new window
it: Aprire un'anteprima in una nuova finestra

en: Submit this newsletter
it: Inviare questa newsletter

en: Change the priority
it: Cambiare la priorità

en: Set the current date and time as start submit time
it: Inserire la data e l'ora attuale come ora di inizio dell'invio

en: Pause this submit
it: Sospendi questo invio

en: Remove pause, continue submit
it: Annullare sospenzione, riprendere l'invio

en: Start now
it: Iniziare ora

en: See report fails by SMTP server
it: Vedi relazione di esiti negativi dal server SMPT

en: Stop and delete this submit now
it: Arrestare ed eliminare questo invio ora

en: Error: This newsletter does not exist
it: Errore: Questa newsletter non esiste

en: Do you really want to delete this module?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo modulo?

en: Move module
it: Spostare il modulo

en: Delete module
it: Eliminare il modulo

en: Subject
it: Oggetto

en: Posts
it: Post

en: Pages
it: Pagine

en: Reset all alerts
it: Reimpostare tutti gli avvisi

en: Reset all messages to default values (all languages at once)
it: Ripristinare tutti i messaggi ai valori di default (tutte le lingue in una sola volta)

en: Knews will try to resend those messages which have reported error
it: Knews cercherà di inviare nuovamente le e-mail che hanno riportato errori

en: Resubmit those which have reported error
it: Inviare nuovamente quelli che hanno riportato errori

en: Retry
it: Riprova

en: 1. Select the users you want to export:
it: 1. Selezionare gli utenti che desideri esportare:

en: 1.1. Select the lists to export:
it: 1.1. Selezionare le list da esportare:

en: 1.2. Select the languages to export:
it: 1.2. Selezionare le lingue da esportare

en: 2. Format options:
it: 2. Opzioni di formato

en: Export users
it: Esportare utenti

en: Insert a header in the first row
it: Inserire una header in prima fila

en: No users match criteria
it: Nessun utente con questi criteri

en: Select at least one list and one language.
it: Selezionare almeno una list e una lingua.

en: To download the .CSV, click %s here
it: Per scaricare il .CSV, clicca %s qui

en: Export CSV
it: Esportare CSV

en: Note: mark all lists and the desired language/s to filter by language, or all languages and desired lists to filter by list,
it: Nota: segnare tutte le list e le lingue desiderate per filtrare per lingua o tutte le lingue e le list desiderate per filtrare per list,

en: ...or all lists and all languages to export all users.
it: ...o tutte le list e tutte le lingue per esportare tutti gli utenti.

en: %s users have been exported.
it: Sono stati esportati %s utenti.

en: Lists
it: List

en: Edit image
it: Editare immagine

en: Insert post/page content
it: Inserire il contenuto del post/della pagina

en: Free text content
it: Contenuto libero

en: Resize toolbox
it: Ridimensionare toolbox

en: Warning! IE 6/7 can't edit newsletters! The editor uses HTML5 properties, you need upgrade at least to IE8, or use an modern Firefox, Chrome or Safari.
it: Attenzione! IE6/7 non può editare newsletter! L'editor utilizza le proprietà HTML5, è necessario aggiornare almeno a IE8, o utilizzare un Firefox, Chrome o Safari aggiornato.

en: Warning! Opera can't edit newsletters. You must use a modern Firefox, Chrome, Safari or at least Internet Explorer 8.
it: Attenzione! Opera non può editare newsletter! Devi utilizzare un Firefox, Chrome o Safari aggiornato o almeno Internet Explorer 8.

en: Warning! You should activate JavaScript to edit newsletters!
it: Attenzione! È necessario abilitare JavaScript per editare newsletter!

en: No submits yet. First go to Newsletters, create one, and then submit it.
it: Non ci sono ancora invii. Per prima cosa vai a newsletter, creane una e quindi inviarla.

en: Error: I can't write the .CSV file.
it: Errore: non posso scrivere il file .CSV.

en: User join date
it: Data di inserimento utente

en: All: today
it: Tutti: oggi

en: See log
it: Vedi log

en: See the complete submit log
it: Vedere il log completo d'invio

en: Alerts and logs
it: Avvisi e log (relazioni)

en: Write logs (in /wp-content/plugins/knews/tmp directory) in submits
it: Scrivere log (nella directory / wp-content/plugins/knews/tmp) negli invii

en: Go to template page
it: Vai alla pagina del template

en: Redirecting to editor...
it: Reindirizzando all'editor...

en: The e-mails submited to any e-mail terminated with @knewstest.com (like testing001@knewstest.com or xxx@knewstest.com) will be submited to: %s for your testing purposes
it: Le e-mail inviate a qualsiasi casella di posta con @knewstest.com alla fine (come prove001@knewstest.com o xxx@knewstest.com) verranno inviate a: %s per poter testarle

en: List deleted
it: List eliminata

en: Submit start time updated
it: Aggiornata l'ora di invio

en: List name updated
it: Nome della list aggiornato

en: Submit deleted
it: Invio eliminato

en: Submit priority updated
it: Priorità dell'invio aggiornata

en: Use WordPress's built-in CRON framework.
it: Usare CRON framework incorporato in WordPress.

en: This option no requires configuration, but in less traffic sites can be slow to submit
it: Questa opzione non richiede alcuna configurazione, ma con siti a basso traffico può rallentare gli invii

en: Use the JavaScript CRON emulation.
it: Usare l'emulazione CRON scritto in JavaScript.

en: This option requires you to keep a window open during submission and does not allow deferred submits
it: Non puoi programmare un invio differito. Devi usare una finestra ausiliare (emulazione di CRON per JavaScript) fino ad invio terminato

en: Check all mailing lists
it: Selezionare tutte le mailing list

en: Uncheck all mailing lists
it: Deselezionare tutte le mailing list

en: Duplicate
it: Duplicare

en: Duplicate this newsletter
it: Duplicare questa newsletter

en: Apply changes and refresh image
it: Applicare modifiche e aggiornare l'immagine

en: Undo image changes
it: Annullare le modifiche dell'immagine

en: Properties of image
it: Proprietà dell'immagine

en: Select one or more lists
it: Selezionare una o più liste

en: No active users in the selected list, nothing programmed to send.
it: Non ci sono utenti attivi nella lista selezionata, nessun invio programato.

en: Configure CRON tutorial
it: Tutorial per configurare CRON

en: You must add this line in your webserver CRONTAB:
it: Devi aggiungere questa linea al CRONTAB del tuo server web:

en: Configure SMTP tutorial
it: Tutorial per configurare SMTP

en: The language can't be localized
it: La lingua non può essere localizzata

en: You are in image edition mode. You must press Apply or Undo image changes (or press ESC key) before doing anything.
it: Sei in Edit mode dell'immagine. Devi premere Applicare o Annullare le modifiche dell'immagine (o premere ESC) prima di poter fare qualsiasi cosa.

en: Image alt:
it: Testo alternativo:

en: The alternate text is very important, because most mail clients block initial image load and show the alternate image text.
it: Il testo alternativo è molto importante, perché molti clienti di posta bloccano il caricamento iniziale dell'immagine e mostrano il testo alternativo.

en: Image link:
it: Link immagine:

en: Put a url if you want to put link around the image, for example: http://www.mysite.com/mypage.html.
it:  Usare un url se vuoi collegare l'immagine con un link, ad esempio: http://www.miosito.com/miapagina.html.

en: Multilanguage
it: Multilingua

en: Make your own templates how-to
it: Tutorial per fare i tuoi propri template

en: From date:
it: Dalla data:

en: to date:
it: alla data:

en: last 7 days
it: ultimi 7 giorni

en: last 30 days
it: ultimi 30 giorni

en: last week
it: ultima settimana

en: last month
it: ultimo mese

en: The date range you have selected is not available.
it: L'intervallo di date che hai selezionato non è disponibile.

en: Current status of subscriptions
it: Stato attuale degli abbonamenti

en: Active users:
it: Utenti attivi:

en: Not confirmed:
it: Non confermati:

en: Unsubscribed users:
it: Utenti con disdetta abbonamento

en: Total:
it: Totale:

en: Currently have no subscribers.
it: Attualmente non ci sono abbonati.

en: Accumulated sign ups and unsubscribes from date:
it: Abbonamenti e disdette accumulati a partire dalla data:

en: You must select a right date range
it: Devi selezionare un intervallo di date corretto

en: Sign ups
it: Abbonamenti

en: Unsubscriptions
it: Disdette

en: Sendings
it: Invii

en: Sendings OK
it: Invii corretti

en: Sendings Error
it: Invii errati

en: Cant read
it: Impossibile leggere

en: Total clicks
it: Click totali

en: Newsletters & clicks from date:
it: Newsletter e click a partire dalla data:

en: Link clicks
it: Click sui link

en: Total submits
it: Invii totali

en: Error: make sure the directory %s exists and has write permissions (chmod 700).
it: Errore: Assicurarti che la directory %s esiste ed è scrivibile (chmod 700).

en: Error: there is no image selected
it: Errore: nessuna immagine selezionata

en: Knews updated the database successfully. Welcome to %s version.
it: Knews ha aggiornato il database correttamente. Benvenuti a versione %s.

en: Customize widget messages
it: Personalizzare i messaggi widget

en: Sign up date user cant be understood
it: La data d'iscrizione dell'utente non è corretta

en: SQL Error while inserting user
it: Errore SQL durante l'inserimento dell'utente

en: SQL Error while updating user
it: Errore SQL durante l'aggiornamento dell'utente

en: Warning: the email has no subject! %s Edit it again before submit!
it: Attenzione: l'e-mail non ha soggetto! %s Editare prima di inviarlo di nuovo!

en: Warning: %sConfigure sender name before submit!
it: Attenzione: %s Configurare il nome del mittente prima di inviare!

en: text_direction
it: ltr

en: cant_read_text_1
it: Se non puoi leggere questa e-mail, fare click

en: cant_read_text_link
it: qui

en: unsubscribe_text_1
it: Se non vuoi ricevere le nostre email, fare click

en: unsubscribe_text_link
it: qui

en: Sign Ups & Blocks
it: Iscrizioni e Disdette

en: Use the CRON server (recommended)
it: Usare CRON del web server (consigliato)

en: Text direction, Left To Right or Right To Left: put <span style="color:#e00">ltr</span> or <span style="color:#e00">rtl</span>
it: Direzione del testo, Left to Right o Right to Left: mettere <span style="color:#e00">ltr</span> o <span style="color:#e00">rtl</span>

en: Default alignment (<span style="color:#e00">left</span> for left to right languages and <span style="color:#e00">right</span> for right to left languages)
it: Allineamento di default (<span style="color:#e00">left</span> per lingue left to right e <span style="color:#e00">right</span> per lingue right to left)

en: Inverse alignment (<span style="color:#e00">right</span> for left to right languages and <span style="color:#e00">left</span> for right to left languages)
it: Allineamento inverso (<span style="color:#e00">right</span> per lingue left to right e <span style="color:#e00">left</span> per lingue right to left)

en: Cant read text 1
it: Non posso leggere (testo 1)

en: Cant read text link
it: Non posso leggere (link)

en: Cant read text 2
it: Non posso leggere (testo 2)

en: Unsubscribe text 1
it: Disdire (testo 1)

en: Unsubscribe text link
it: Disdire (link)

en: Unsubscribe text 2
it: Disdire (testo 2)

en: default_alignment
it: left

en: inverse_alignment
it: right

en: The read more text link
it: Il testo più leggere il link

en: read_more_link
it: continua a leggere

en: Image URL:
it: URL immagine:

en: Image align:
it: Immagine allineare

en: Apply changes
it: Salvare le modifiche

en: Undo
it: Disfare

en: Fast selection:
it: Selezione rapida:

en: You are downgraded the version of Knews, you can lose data, please update quickly
it: Si declassato la versione di knews, si possono perdere i dati, si prega di aggiornare rapidamente

en: Multisite detected. Only one instance of %s must be called for all websites.
it: Rilevato multisito. Solo unˈistanza di %s deve essere chiamata per tutti i siti.

en: Cant create the automated submit
it: Non posso creare l'invio automatico.

en: Widget "%s" label form
it: Etichetta "%s" per il modulo del widget

en: Auto-create
it: Creazione automatica

en: Knews Post Options
it: Opzioni Post di Knews

en: Add a subscription form into the sidebar
it: Aggiungere un modulo di abbonamento nella barra laterale.

en: Dont ask
it: Non chiedere

en: Not required
it: Non richiesto

en: Required
it: Richiesto

en: Automated process deleted
it: Processo automatico rimosso

en: Automated process activated
it: Processo automatico attivato

en: Automated process deactivated
it: Processo automatico disattivato

en: Automated submit activated
it: Invio automatico attivato

en: Manual submit activated
it: Invio manuale attivato

en: Automated submit created
it: Invio automatico creato

en: Error: the name cant be empty
it: Errore: il nome non può essere vuoto

en: Error: there is already an automated submit with this name
it: Errore: c'è già un invio automatico con quel nome

en: Auto-create Newsletters
it: Creazione automatica di Newsletter

en: Automated process name
it: Nome del processo automatico

en: Activated
it: Attivato

en: Automatic submit
it: Invio automatico

en: Method
it: Metodo

en: Last run
it: Ultima esecuzione

en: Activate/deactivate the automated task
it: Attiva / Disattivare il task automatizzato

en: Deactivate
it: Disattivare

en: Automatic/Manual submits of auto-created newsletters
it: Invio automatico/Manuale delle newsletter create automaticamente

en: Delete definitively this automated task
it: Eliminare definitivamente questo task automatizzato

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: Automated submit
it: Invio automatico

en: Manual submit
it: Invio manuale

en: Automated submits
it: Invii automatizzati

en: At the moment there is no automated task, you can create new ones
it: Attualmente non vi è un task automatizzato, puoi creare nuovi task.

en: New Auto-creation Process
it: Nuovo processo di creazione automatizzata

en: Auto-create Newsletters Tutorial
it: Tutorial per la creazione automatizzata di Newsletter

en: Get posts from language:
it: Usare i post della lingua:

en: Use as template:
it: Usare come template:

en: You must first create a newsletter with insertable info (leave the %the_content%, %the_title% etc.)
it: Devi prima creare una newsletter con informazioni inseribili (lascia %the_content%, %the_title% ecc.)

en: Create a newsletter every %s posts
it: Creare una newsletter ogni %s post

en: Error: there are no mailing lists
it: Errore: nessuna mailing list

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Automated options
it: Opzioni di automatizzazione

en: Include the posts in the automated newsletters (default value for the new created posts)
it: Includere i post nelle newsletter automatizzate (di default per i nuovi post)

en: Manual Newsletters
it: Newsletter manuali

en: Auto-created Newsletters
it: Newsletter create automaticamente

en: There is no auto-created newsletter.
it: Ancora nessuna newsletter creata automaticamente.

en: widget_label_name
it: Nome:

en: widget_label_surname
it: Cognome:

en: General options
it: Opzioni generali

en: Include this post in the automated newsletters?
it: Includere questo post nelle newsletter automatizzate?

en: This post has been included into:
it: Questo post è stato incluso in:

en: This post still not included into any automated newsletter.
it: Questo post non è stato incluso in nessuna newsletter automatizzata.

en: Active process:
it: Processo attivo:

en: Newsletter creation options
it: Opzioni per la creazione di newsletter

en: Create a newsletter every x amount of time
it: Creare una newsletter ogni tot di tempo

en: Newsletter submit options
it: Opzioni di invio newsletter

en: Target for newsletter:
it: Target per la newsletter:

en: Submit method:
it: Metodo di invio:

en: Messages reset to defaults.
it: Messaggi resettati ai valori default.

en: (high performance SMTP)
it: (SMTP ad alta prestazione)

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: Error: Please, fill all the form
it: Errore: Prego compilare tutto il modulo

en: Mantain current data and add new mailing lists
it: Mantenere i dati correnti e aggiungere alle nuove mailing list

en: of
it: di

en: SMTP Secure
it: SMTP sicura

en: Step
it: Passo

en: Submit automatic
it: Invio automatico

en: This template requires Knews version %s you must update Knews before use this template
it: Questo template richiede la versione %s di Knews. È necessario aggiornare Knews prima di utilizzare questo template

en: This template requires the professional version of Knews. You can get it %s here
it: Questo template richiede la versione professionale di Knews. È possibile scaricarla %s qui

en: Compatibility options
it: Opzioni  di compatibilità

en: <strong>Knews is now registered</strong>. Go to %s plugins administration %s and click on Knews 'Check for updates' link for upgrade. Thank you very much.
it: <strong> Knews è ora registrato </ strong>. Vai a %s amministrazione plugin %s e fare clic sul link Knews 'Verificare aggiornamenti' per l'aggiornamento. Grazie mille.

en: Knews runs every hour the automated newsletter creation jobs.
it: Knews esegue ogni ora il compito di creazione di newsletter automatici.

en: You can manually trigger this task now (only recommended for testing purposes) %s Run Automated Creation Now
it: È possibile attivare manualmente questo compito ora (consigliato solo a scopo di test) %s Eseguire Creazione Automatizzata Ora

en: Knews submit runs every 10 minutes and sends a portion of the list.
it: Knews invia esegue ogni 10 minuti e invia una parte della list.

en: You can manually trigger the JavaScript CRON if your newsletter is not being sent for any reason: %s Run JS-Cron Now
it: È possibile attivare manualmente il JavaScript CRON se per qualsiasi motivo la newsletter non viene inviata: %s Eseguire JS-Cron Ora

en: Widget subscription form title
it: Titolo del widget modulo di abbonamento

en: Widget latest newsletters title
it: Titolo del widget ultime newsletter

en: Mobile version text link
it: Testo del link alla versione mobile

en: Desktop version text link
it: Testo del link alla versione desktop

en: You are downgraded to the free version of Knews, you can lose data, please update quickly! You can get the professional version %s here
it: È stato fatto un downgrade alla versione gratuita di Knews, si possono perdere i dati, si prega di aggiornare presto! È possibile scaricare la versione professionale %s qui

en: Max number of newsletters: <br />(-1 for infinite):
it: Numero massimo di newsletter: <br /> (-1 per infinite):

en: Hide not sent newsletters?
it: Nascondere newsletter non inviate?

en: Hide automated newsletters?
it: Nascondere le newsletter create automaticamente?

en: Customize widget title
it: Personalizzare il titolo del widget

en: Knews Pro options
it: Opzioni di Knews Pro

en: Your e-mail (used for the Knews Shop account):
it: Il tuo indirizzo e-mail (utilizzato per l'account al Knews Shop):

en: Registration
it: Registrazione

en: Serial Key:
it: Chiave seriale (Serial Key):

en: (get it in our shop, login and click on "My Downloads" page)
it: (ottienilo presso la nostra Knews Shop, fai il login e vai a "I miei download")

en: Save Serial
it: Salva chiave seriale (Serial Key)

en: Bounce configuration
it: Configurazione bounce

en: Bounce detection deactivated
it: Bounce detection disattivata

en: Bounce detection activated
it: Bounce detection attivata

en: User account:
it: Account utente:

en: User password
it: Password utente

en: Secure connection:
it: Connessione sicura:

en: Before enabling the Bounce detection, enter the values and click on TEST button
it: Prima di attivare la bounce detection, inserire i valori e fare clic sul pulsante TEST

en: Test POP3 config
it: Test configurazione POP3

en: Cant connect to POP3 mail server, please, check the configuration values
it: Impossibile connettersi al server di posta POP3, per favore controlla i valori di configurazione

en: Bounce tutorial
it: Tutorial bounce detection

en: Knews Pro includes a bounce email detection system, it needs an dedicated account like bounce@yourdomain.com. First, create the account, next, fill the configuation fields, then test the connection and if all works fine, activate & save.
it: Knews Pro include un sistema di bounce detection, è necessario un account dedicato di posta come bounce@tuodominio.com. Prima, crea il tuo account, poi, compila i campi di configurazione, esegui un test di connessione e se tutto funziona correttamente, attivalo e salva le modifiche.

en: Use post edition date instead post creation date for the automated newsletters (older posts never included in automation, will be included if you edit it and activate this option)
it: Utilizzare la data di edizione del post invece della data di creazione per l’automatizzazione delle newsletter (vecchi post che non vengono mai incluse nell’automatizzazione saranno inclusi se attivi questa opzione e li revisioni)

en: Apply filter the_content in the newsletter post insertion (Deactivate for compatibility issues with some plugins like NextGen Gallery)
it: Applicare il filtro the_content nell’inserzione dei post delle newsletter (Disattivare per problemi di compatibilità con plugin come NextGen Gallery)

en: <strong>Note</strong>: if you are using <strong>qTranslate</strong> you cant deactivate this option, because it uses this filter to divide the post contents into different languages.
it: <strong>Nota</strong>: se stai usando<strong>qTranslate</strong> non puoi disattivare questa opzione, perché utilizza questo filtro per dividere il contenuto del post nelle diverse lingue.

en: Prevent bot registrations. Some Cache Plugins can need deactivate this option (Subscribe always fails "wrong e-mail adress" message).
it: Evita la registrazione di robot. Alcuni plugin della cache potrebbero aver bisogno della disattivazione di questa opzione (se la sottoscrizione segnala sempre "indirizzo e-mail inesatto").

en: Premium options
it: Opzioni Premium

en: Hide default templates (only works if at least one template is installed into (/wp-content/uploads/knewstemplates/)
it: Nascondi template di default (funziona solo se almeno un template è installato in /wp-content/uploads/knewstemplates/)

en: Hide Knews Shop Products offers
it: Nascondi le offerte di prodotti della Knews Shop

en: WordPress user syncronization
it: Sincronizzazione utenti WordPress

en: Subscribe new WordPress users to:
it: Abbonare i nuovi utenti di WordPress a:

en: None
it: Nessuna

en: Newsletter deleted
it: Newsletter eliminata

en: Newsletter name updated
it: Nome della newsletter aggiornato

en: Newsletter duplicated
it: Newsletter duplicata

en: Desktop and mobile versions
it: Versioni desktop e mobile

en: Desktop version only
it: Solo versione desktop

en: Unconfirmed
it: Non confermato

en: Mark as bounced email
it: Segnare come bounced e-mail

en: Mark as activated
it: Segnare come attivato

en: Mark as blocked
it: Segnare come bloccato

en: Mark as bounced
it: Segnare come bounced

en: Subscribe to list
it: Iscriversi alla mailing list

en: Unsubscribe to list
it: Annullare abbonamento alla lista

en: Choose one list
it: Scegliere una list

en: You dont have any mobile template!
it: Non hai un template per mobile!

en: There is a videotutorial about Knews WYSIWYG Editor, %s view it in Youtube
it: C'è un video-tutorial dell’editore WYSIWYG di Knews, %s Guardalo su Youtube

en: Sorry, this is a premium feature. Please, %s click here and see all the Knews Pro features.
it: Siamo spiacenti, questa è una funzione Premium. Per favore, %s clicca qui per vedere tutte le funzioni di Knews Pro.

en: Warning! You arent selected any mailing list, do you want to continue?
it: Attenzione! Non hai selezionato alcuna mailing list, vuoi continuare?

en: The field name cant be empty
it: Il campo del nome non può rimanere vuoto

en: Select the %s filtered subscribers to perform a massive action
it: Selezionare gli %s abbonati filtrati per eseguire un'azione massiccia

en: Select all your subscribers (%s) to perform a massive action
it: Selezionare tutti i tuoi abbonati (%s) per eseguire un'azione massiccia

en: Roles and capabilities saved.
it: Ruoli e permessi salvati.

en: Roles and capabilities
it: Ruoli e permessi

en: Role name
it: Nome del ruolo

en: Can see Knews Stats
it: Puoi visualizzare le statistiche Knews

en: Can manage newsletters
it: Puoi gestire newsletter (creare e editare)

en: Can manage users
it: Puoi gestire gli utenti

en: Can configure Knews
it: Puoi configurare Knews

en: All subscribers
it: Tutti gli utenti

en: Do WordPress user importation
it: Importare utenti di WordPress

en: Import <strong>all</strong> the WordPress users and subscribe into the mailing list:
it: Importare<strong>tutti</ strong> gli utenti di WordPress e abbonarli alla mailing list:

en: Assign the language:
it: Assegnare loro la lingua

en: Import WP users into Knews
it: Importare gli utenti WP in Knews

en: Users imported: %s. Users found before (not re-imported): %s.
it: Utenti importati:%s. Gli utenti già presenti prima (non reimportati):%s.

en: Errors submitting confirmation: %s
it: Errori inviando conferme:%s

en: Order
it: Ordine

en: New Auto-create Newsletters Process
it: Nuovo processo di auto-creazione di newsletter

en: Automated process name:
it: Nome del processo automatizzato:

en: desktop_version_text_link
it: Versione desktop

en: Knews Pro is currently installed.
it: Knews Pro è attualmente installato.

en: Only from the %s main blog dashboard %s the Knews upgrades can be managed. Maybe only the network administrator can do it.
it: Solo dal %s dashboard del blog principale %s possono essere amministrati gli aggiornamenti di Knews. È possibile che solo l'amministratore di rete lo possa fare.

en: Warning: if you haven't any mailing list opened, the subscription widget will not shown
it: Attenzione: se non hai nessuna mailing list aperta, il widget di abbonamento non apparirà

en: Warning: you haven't any mailing list opened for logged users, the subscription widget will not shown until you make log out
it: Attenzione: non hai nessuna mailing list aperta per gli utenti che hanno fatto il login, il widget di abbonamento non sarà mostrato prima di aver effettuato il logout

en: Save changes
it: Salvare le modifiche

en: Subscribe me
it: Iscriversi

en: WARNING
it: Attenzione!

en: here
it: qui

en: Show/hide handlers
it: Mostrare / nascondere gli handler

en: Alerts
it: Avvisi

en: You must call the main blog www.yourdomain.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=knewsCron URL
it: Devi chiamare l’URL del blog principale www.yourdomain.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=knewsCron

en: mobile_version_text_link
it: Versione mobile

en: Widget %s label form
it: Etichetta %s per il modulo del widget

en: Load SMTP defaults:
it: Caricare SMTP ai valori default.

en: My hosting is 1&1
it: Il mio hosting è 1&1.

en: My Hosting is GoDaddy
it: Il mio hosting è GoDaddy.

en: <strong>Knews:</strong> Do you want to stay-in-touch about latest Knews features, tips and tricks? Please, subscribe to our newsletter %s here
it: <strong>Knews:</strong> Vuoi rimanere in contatto per le funzionalità più recenti di Knews, trucchi e consigli? Per favore, iscriviti alla nostra newsletter %s qui

en: Prioritary Support
it: Supporto prioritario

en: Prioritary Support for Knews Pro
it: Supporto prioritario per Knews Pro

en: Name:
it: Nome:

en: Please, explain your questions in English, Spanish or Catalan:
it: Si prega di spiegare le tue domande in inglese, spagnolo o catalano:

en: Close and Save Changes
it: Chiudere e salvare le modifiche

en: Close and Discard Changes
it: Chiudere e scartare le modifiche

en: Custom Post Types configuration
it: Configurazione dei tipi di post personalizzati

en: Custom Post Type
it: Tipo di post personalizzato

en: Use in manual post selection
it: Usare in selezione manuale di post

en: Use it for automate newsletters
it: Usare per newsletter automatizzate

en: widget_required
it: * Questo campo è obbligatorio

en: widget_label_terms
it: Accetto i termini e le condizioni.

en: widget_subtitle
it: Iscriviti alla nostra newsletter e vi terremo informati:

en: ajax_wrong_fields
it: Si prega di controllare i campi obbligatori
