Knews - en to fr translation catalogue (624 entries)

en: %s users have been exported.
fr: %s utilisateurs ont été exportés.

en: (get it in our shop, login and click on "My Downloads" page)
fr: (obtenez-le dans notre boutique, connectez-vous et cliquez sur « Mes téléchargement »)

en: (high performance SMTP)
fr: (SMTP haute performance)

en: (highest)
fr: (la plus haute)

en: (lowest)
fr: (la plus basse)

en: (normal)
fr: (normale)

en: ...or all lists and all languages to export all users.
fr: ...ou toutes les listes et toutes les langues pour exporter tous les utilisateurs.

en: 1. Select the users you want to export:
fr: 1. Sélectionnez les utilisateurs que vous souhaitez exporter :

en: 1.1. Select the lists to export:
fr: 1.1. Sélectionnez les listes à exporter :

en: 1.2. Select the languages to export:
fr: 1.2. Sélectionnez les langues à exporter :

en: 2. Format options:
fr: 2. Options de format :

en: <strong>Knews is now registered</strong>. Go to %s plugins administration %s and click on Knews 'Check for updates' link for upgrade. Thank you very much.
fr: <strong>Knews est désormais enregistré</strong>. Rendez-vous à %s l’administration des plugins %s et cliquez sur le lien « Vérifier les mises à jour » de Knews. Merci.

en: <strong>Knews:</strong> Do you want to stay-in-touch about latest Knews features, tips and tricks? Please, subscribe to our newsletter %s here
fr: <strong>Knews:</strong>Vous voulez être au courant des dernières caractéristiques, conseils et astuces de Knews ? Veuillez vous inscrire à notre newsletter %s ici

en: <strong>Note</strong>: if you are using <strong>qTranslate</strong> you cant deactivate this option, because it uses this filter to divide the post contents into different languages.
fr: <strong>NB</strong> : si vous utilisez <strong>qTranslate</strong>, vous ne pouvez désactiver cette option car elle emploie ce filtre pour diviser les contenus du post en différentes langues.

en: A token is used to insert a field in the newsletter. Should be located between %, with no spaces, for example: %name%
fr: Un token est utilisé pour insérer un champ dans la newsletter, il doit être entre %, sans espaces, comme par exemple : %nom%

en: Accumulated sign ups and unsubscribes from date:
fr: Abonnements et désabonnements accumulés depuis le :

en: Activate
fr: Activer

en: Activate this user
fr: Activer cet utilisateur

en: Activate user directly (don't send e-mail confirmation)
fr: Activer directement l'utilisateur (ne pas envoyer de confirmation)

en: Activate/deactivate the automated task
fr: Activer/Désactiver la tâche automatique

en: Activated
fr: Activé

en: Active process:
fr: Processus actif :

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: Active users:
fr: Utilisateurs actifs :

en: Add a subscription form into the sidebar
fr: Ajoutez un formulaire de souscription dans la barre latérale.

en: Add extra field
fr: Rajouter un champ supplémentaire

en: Add field
fr: Rajouter un champ

en: Add newsletter
fr: Rajouter une newsletter

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Alerts
fr: Alertes

en: Alerts and logs
fr: Alertes et logs (rapports)

en: All
fr: Tous

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: All in
fr: Tous en

en: All subscribers
fr: Tous les abonnés

en: All: today
fr: Tous : aujourd'hui

en: And have been blocked in this import:
fr: Et ont été bloqués lors de cette importation :

en: And there have not been imported:
fr: Et ont été importés :

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Apply changes and refresh image
fr: Appliquer les modifications et rafraîchir l'image

en: Apply filter the_content in the newsletter post insertion (Deactivate for compatibility issues with some plugins like NextGen Gallery)
fr: Appliquer le filtre the_content dans l’insertion de posts de la newsletter (Désactiver pour des problèmes de compatibilité avec certains plugins comme NextGen Gallery)

en: Assign the language:
fr: Leur assigner une langue :

en: At the moment there is no automated task, you can create new ones
fr: Pour le moment, il n’existe aucune tâche automatique, vous pouvez en créer de nouvelles.

en: At the moment there is no list, you can create new ones
fr: Il n'existe aucune liste pour le moment, vous pouvez en créer

en: At the moment there is no newsletter, you can create new ones
fr: Il n'existe aucune newsletter pour le moment, vous pouvez en créer

en: Auto-create
fr: Création automatique

en: Auto-create Newsletters
fr: Création automatique de Newsletters

en: Auto-create Newsletters Tutorial
fr: Tutoriel pour la création automatique de Newsletters

en: Auto-created Newsletters
fr: Newsletters créées automatiquement

en: Automated options
fr: Options pour l'automatisation

en: Automated process activated
fr: Processus automatique activé

en: Automated process deactivated
fr: Processus automatique désactivé

en: Automated process deleted
fr: Processus automatique éliminé

en: Automated process name
fr: Nom du processus automatique

en: Automated process name:
fr: Nom du processus automatique :

en: Automated submit
fr: Envoi automatique

en: Automated submit activated
fr: Envoi automatique activé

en: Automated submit created
fr: Envoi automatique créé

en: Automated submits
fr: Envois automatisés

en: Automatic submit
fr: Envoi automatique

en: Automatic/Manual submits of auto-created newsletters
fr: Envoi automatique/manuel  des newsletters créées automatiquement

en: Automatically send confirmation e-mails:
fr: Envoyer automatiquement des e-mails de confirmation:

en: Batch actions
fr: Actions en lot

en: Batch submit process has been properly scheduled.
fr: Le processus d'envoi a été correctement programmé.

en: Before enabling the Bounce detection, enter the values and click on TEST button
fr: Avant d’activer la détection des courriels rejetés, saisissez les paramètres et cliquez sur le bouton TEST

en: Before enabling the sending SMTP, enter the values and your e-mail and then click on TEST button
fr: Avant d'établir l'envoi par SMTP, introduisez les valeurs et votre e-mail puis cliquez sur TEST

en: Block
fr: Bloquer

en: Block this user
fr: Bloquer cet utilisateur

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Bounce
fr: Rejeté

en: Bounce configuration
fr: Paramétrage des courriels rejetés

en: Bounce detection activated
fr: Détection de courriels rejetés activée

en: Bounce detection deactivated
fr: Détection de courriels rejetés désactivée

en: Bounce tutorial
fr: Tutoriel de détection de courriels rejetés

en: Bounced
fr: Rejeté

en: CRON has not yet been configured
fr: CRON n'a pas encore été configuré

en: CRON has stopped working.
fr: CRON a cessé de fonctionner.

en: CRON is properly configured
fr: CRON est correctement configuré

en: CSV File
fr: Fichier CSV

en: CSV Upload
fr: Télécharger CSV

en: CSV total:
fr: Total CSV :

en: Can configure Knews
fr: Vous pouvez paramétrer Knews

en: Can manage newsletters
fr: Vous pouvez créer et éditer les newsletters

en: Can manage users
fr: Vous pouvez gérer les utilisateurs

en: Can see Knews Stats
fr: Vous pouvez voir les statistiques de Knews

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cant connect to POP3 mail server, please, check the configuration values
fr: Impossible de connecter le serveur de courriel POP3, veuillez vérifier les valeurs de paramétrage

en: Cant create the automated submit
fr: Je ne peux créer l'envoi automatique.

en: Cant read
fr: Lecture a été impossible

en: Cant read text 1
fr: Impossible de lire (texte 1)

en: Cant read text 2
fr: Impossible de lire (texte 2)

en: Cant read text link
fr: Impossible de lire (Lien)

en: Change the priority
fr: Modifier la priorité

en: Check all mailing lists
fr: Sélectionner toutes les listes d'abonnés

en: Check dates
fr: Vérifier dates

en: Check the directory permissions for
fr: Vérifier les autorisations du répertoire

en: Choose a template
fr: Choisir un modèle

en: Choose one list
fr: Choisir une liste

en: Close Button Caption
fr: Texte du bouton fermer

en: Close and Discard Changes
fr: Fermer et refuser les changements

en: Close and Save Changes
fr: Fermer et sauvegarder les changements

en: Compatibility options
fr: Options de compatibilité

en: Configure CRON tutorial
fr: Modèle pour configurer CRON

en: Configure SMTP tutorial
fr: Modèle pour configurer SMTP

en: Confirmation E-mail (body)
fr: E-mail de confirmation (corps)

en: Confirmation E-mail (subject)
fr: E-mail de confirmation (objet)

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue editing
fr: Continuer à éditer

en: Create a mailing list
fr: Créer une liste d'abonnés

en: Create a newsletter every %s posts
fr: Créer une newsletter tous les %s posts

en: Create a newsletter every x amount of time
fr: Créer une newsletter au bout d'un certain laps de temps

en: Create a subscriber manually
fr: Créer manuellement un abonné

en: Create a user
fr: Créer un utilisateur

en: Create new mailing list
fr: Créer une nouvelle liste d'abonnés

en: Create new newsletter
fr: Créer une nouvelle newsletter

en: Created
fr: Créé

en: Cron-JS finished, you can close the window
fr: Cron-JS terminé, vous pouvez fermer la fenêtre

en: Cron-JS in the process, don't close this window...
fr: Cron-JS en cours, ne fermez pas la fenêtre...

en: Current status of subscriptions
fr: État actuel des abonnements

en: Currently have no subscribers.
fr: Il n'existe actuellement aucun abonné.

en: Custom Post Type
fr: Types de posts personnalisables

en: Custom Post Types configuration
fr: Paramétrages des types de posts personnalisables

en: Customised messages
fr: Messages personnalisés

en: Customize widget messages
fr: Personnaliser les messages du widget

en: Customize widget title
fr: Personnaliser le titre du widget

en: Date (day/month/year)
fr: Date (jour/mois/année)

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Default alignment (<span style="color:#e00">left</span> for left to right languages and <span style="color:#e00">right</span> for right to left languages)
fr: Alignement par défaut (<span style="color:#e00">left</span> pour les langues left to right et <span style="color:#e00">right</span>pour les langues right to left)

en: Delete
fr: Éliminer

en: Delete definitively this automated task
fr: Éliminer définitivement cette tâche automatique

en: Delete definitively this newsletter
fr: Éliminer définitivement cette newsletter

en: Delete definitively this user
fr: Éliminer définitivement cet utilisateur

en: Delete module
fr: Éliminer module

en: Desktop and mobile versions
fr: Versions ordinateurs de bureau et téléphone portable

en: Desktop version only
fr: Uniquement version ordinateur de bureau

en: Desktop version text link
fr: Texte du lien de la version ordinateur de bureau

en: Do WordPress user importation
fr: Importer les utilisateurs de WordPress

en: Do the import
fr: Réaliser l'importation

en: Do you really want to delete this module?
fr: Souhaitez-vous vraiment éliminer ce module ?

en: Don't show this message again [x]
fr: Ne pas montrer à nouveau ce message [x]

en: Dont ask
fr: Ne pas demander

en: Duplicate
fr: Copier

en: Duplicate this newsletter
fr: Copier cette newsletter

en: E-mail on automatically import (body)
fr: E-mail en important automatiquement (corps)

en: E-mail on automatically import (title)
fr: E-mail en important automatiquement (objet)

en: E-mail:
fr: E-mail :

en: E-mails sent at once
fr: E-mails envoyés en une seule fois

en: E-mails sent internally using WordPress (wp_mail() function)
fr: E-mails envoyés à l'interne en utilisant la fonction de WordPress wp_mail()

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit image
fr: Éditer image

en: Edit this newsletter
fr: Éditer cette newsletter

en: Edit this user
fr: Éditer cet utilisateur

en: Editing newsletter
fr: Édition de newsletter

en: Enclosure
fr: Fermeture

en: Encoding
fr: Codage

en: Error
fr: Erreur

en: Error saving
fr: Erreur de sauvegarde

en: Error: I can't write the .CSV file.
fr: Erreur : je ne peux pas écrire le fichier .CSV.

en: Error: Please, fill all the form
fr: Erreur : veuillez remplir tout le formulaire

en: Error: This newsletter does not exist
fr: Erreur : cette newsletter n'existe pas

en: Error: can't move uploaded file.
fr: Erreur : je ne peux pas déplacer le fichier téléchargé.

en: Error: can't open the file
fr: Erreur : je ne peux pas ouvrir le fichier

en: Error: make sure the directory %s exists and has write permissions (chmod 700).
fr: Erreur : vérifiez que le répertoire %s existe et dispose des autorisations d'écriture (chmod 700).

en: Error: the name cant be empty
fr: Erreur : la case nom ne peut être vide

en: Error: there are no mailing lists
fr: Erreur : il n'y a aucune liste de courrier

en: Error: there is already an automated submit with this name
fr: Erreur : il y a déjà un autre envoi automatique portant ce nom

en: Error: there is no image selected
fr: Erreur : aucune image n'a été sélectionnée

en: Errors submitting confirmation: %s
fr: Erreur lors de l’envoi de la confirmation : %s

en: Export CSV
fr: Exporter CSV

en: Export users
fr: Exporter utilisateurs

en: Extra fields
fr: Champs supplémentaires

en: Failed to create the Newsletter
fr: La newsletter n'a pas pu être créée

en: Fast selection:
fr: Sélection rapide

en: Field
fr: Champ

en: Fields assignement
fr: Attribution de champs

en: File upload
fr: Téléchargement de fichier

en: File uploaded correctly
fr: Fichier correctement téléchargé

en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter by mailing list
fr: Filtrer par liste d'abonnés

en: Filter by state
fr: Filtrer par état

en: Find
fr: Rechercher

en: Finished
fr: Terminé

en: Formatting
fr: Formatage en cours

en: Free text content
fr: Contenu libre

en: From date:
fr: Depuis le :

en: General options
fr: Options générales

en: Get posts from language:
fr: Utiliser les posts de la langue :

en: Go back
fr: Retour

en: Go to first page
fr: Retour à la première page

en: Go to last page
fr: Avancer jusqu'à la dernière page

en: Go to next page
fr: Avancer d'une page

en: Go to previous page
fr: Retour à la page précédente

en: Go to template page
fr: Aller à la page du modèle

en: Hide Knews Shop Products offers
fr: Cacher les offres de produits de Knews Shop

en: Hide automated newsletters?
fr: Cacher les newsletters automatiques ?

en: Hide default templates (only works if at least one template is installed into (/wp-content/uploads/knewstemplates/)
fr: Cacher les templates par défaut (ne fonctionne que s’il y a au moins un template installé /wp-content/uploads/knewstemplates/)

en: Hide not sent newsletters?
fr: Cacher les newsletters non envoyées ?

en: I can't submit an e-mail to:
fr: Je ne peux pas envoyer d'e-mail à :

en: If a user already exists (matches e-mail)
fr: Si un utilisateur existe déjà (e-mail coïncident)

en: If not, change the separator values and / or closing. Then press "Scan CSV again":
fr: Dans le cas contraire, modifiez les valeurs du séparateur et/ou fermez puis cliquez sur "Numériser à nouveau le CSV":

en: If you can read this e-mail, SMTP is correctly configured and you can activate it in Knews preferences
fr: Si vous pouvez lire cet e-mail, l'envoi par SMTP a été correctement configurez et vous pouvez l'activer dans les préférences Knews

en: If you choose a column, allowed values ​​are:
fr: Si vous choisissez une colonne, les valeurs permises sont :

en: If you do not know what values ​​to put, leave these initially, later you can change it
fr: Si vous ne savez pas quelles valeurs indiquer, laissez-les telles quelles, vous pourrez les modifier ultérieurement

en: If you enter a value manually, this will be the same for all users imported
fr: Si vous introduisez une valeur manuellement, cette dernière sera la même pour tous les utilisateurs importés

en: If you leave now this page, the Newsletter changes will be lost. Please, cancel and press the "Save" button (blue coloured).
fr: Si vous abandonnez maintenant cette page, les changements effectués sur la newsletter seront perdus. Veuillez annuler et cliquez sur "Enregistrer" (bouton bleu).

en: If you see the correct values, press "Continue"
fr: Si les valeurs affichées sont correctes, cliquez sur "Continuer"

en: Image URL:
fr: URL de l'image

en: Image align:
fr: Image aligner:

en: Image alt:
fr: Texte alternatif :

en: Image link:
fr: Lien de l'image :

en: Import
fr: Importer

en: Import <strong>all</strong> the WordPress users and subscribe into the mailing list:
fr: Importer <strong>tous</strong> les utilisateurs de WordPress et les inscrire sur la liste de mailings :

en: Import CSV
fr: Importer CSV

en: Import WP users into Knews
fr: Importer les utilisateurs de WP dans Knews

en: Import finished
fr: Importation terminée

en: Import preview (we have not made ​​any changes yet:
fr: Aperçu d'importation (nous n'avons encore réalisé aucune modification) :

en: Import results
fr: Résultats d'importation

en: Inactive language
fr: Langue inactive

en: Include the posts in the automated newsletters (default value for the new created posts)
fr: Inclure les posts dans les newsletters automatiques (valeur par défaut pour les nouveaux posts)

en: Include this post in the automated newsletters?
fr: Inclure ce post dans les newsletters automatiques ?

en: Insert a header in the first row
fr: Insérer un en-tête sur la première ligne

en: Insert post/page content
fr: Insérer contenu de post/page

en: Instructions for setting up CRON
fr: Instructions pour configurer CRON

en: Inverse alignment (<span style="color:#e00">right</span> for left to right languages and <span style="color:#e00">left</span> for right to left languages)
fr: Alignement inverse (<span style="color:#e00">right</span> pour les langues left to right et <span style="color:#e00">left</span> pour les langues right to left)

en: Knews Post Options
fr: Options Post de Knews

en: Knews Pro includes a bounce email detection system, it needs an dedicated account like bounce@yourdomain.com. First, create the account, next, fill the configuation fields, then test the connection and if all works fine, activate & save.
fr: Knews Pro comprend un système de détection de courriels rejetés et un compte courriel est nécessaire, comme bounce@yourdomain.com. Tout d’abord, créez le compte puis remplissez les champs de paramétrage et testez la connexion. Si tout marche correctement, activez-le et sauvegardez.

en: Knews Pro is currently installed.
fr: Knews Pro est actuellement installé.

en: Knews Pro options
fr: Options de Knews Pro

en: Knews runs every hour the automated newsletter creation jobs.
fr: Knews exécute toutes les heures le travail de création de newsletters de manière automatique.

en: Knews submit runs every 10 minutes and sends a portion of the list.
fr: L’envoi de Knews s’exécute toutes les 10 minutes et une part de  la liste est envoyée.

en: Knews updated the database successfully. Welcome to %s version.
fr: Knews a correctement actualisé la base de données. Bienvenu à la version %s.

en: Knews will try to resend those messages which have reported error
fr: Knews essayera de renvoyer tous les e-mails ayant présenté une erreur

en: Language
fr: Langue

en: Language not detected!
fr: La langue n'a pas été détectée !

en: Last run
fr: Dernière exécution

en: Leave empty
fr: Laisser vide

en: Link clicks
fr: Clics sur les liens

en: List deleted
fr: Liste éliminée

en: List name
fr: Nom de la liste

en: List name updated
fr: Nom de liste actualisé

en: Lists
fr: Listes

en: Load SMTP defaults:
fr: Charger SMTP par defaut :

en: Mailing list
fr: Liste d'abonnés

en: Mailing list created
fr: Liste d'abonnés créée

en: Mailing lists
fr: Listes d'abonnés

en: Mailing lists updated
fr: Listes d'abonnés actualisées

en: Main
fr: Principal

en: Main field
fr: Champ principal

en: Main options
fr: Options principales

en: Maintain current data
fr: Conserver la date actuelle

en: Make preview
fr: Réaliser aperçu

en: Make your own templates how-to
fr: Modèle pour réaliser vos propres modèles

en: Mantain current data and add new mailing lists
fr: Maintenir les informations actuelles et ajouter aux nouvelles listes de mailings

en: Manual Newsletters
fr: Manuel Newsletters

en: Manual submit
fr: Envoi manuel

en: Manual submit activated
fr: Envoi manuel activé

en: Mark as activated
fr: Marquer comme activé

en: Mark as blocked
fr: Marquer comme bloqué

en: Mark as bounced
fr: Marquer comme rejeté

en: Mark as bounced email
fr: Marquer comme courriel rejeté

en: Marking this box, this field will be visible in the users table. We recommend you don't mark more than 2 or 3 fields to avoid a confusing table
fr: En cochant cette case, ce champ sera visible sur le tableau d'utilisateurs. Nous vous recommandons de ne pas cocher plus de 2 ou 3 champs afin d'éviter d'obtenir un tableau trop confus

en: Max number of newsletters: <br />(-1 for infinite):
fr: Nombre maximum de newsletters : <br />(-1 pour infini) :

en: Messages reset to defaults.
fr: Messages réinitialisés aux valeurs par défaut.

en: Method
fr: Méthode

en: Mobile version text link
fr: Texte du lien de la version téléphone portable

en: Modified
fr: Modifié

en: Move module
fr: Déplacer module

en: Multilanguage
fr: Multilingue

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Multisite detected. Only one instance of %s must be called for all websites.
fr: Multisite détecté. Seule une instance de %s doit être nommée pour tous les sites.

en: My Hosting is GoDaddy
fr: Mon serveur est GoDaddy.

en: My hosting is 1&1
fr: Mon serveur est 1&1.

en: Name
fr: Nom

en: Name list
fr: Nom de la liste

en: Name of extra field
fr: Nom du champ supplémentaire

en: Name:
fr: Nom :

en: New Auto-create Newsletters Process
fr: Nouveau processus d’autocréation de newsletters

en: New Auto-creation Process
fr: Nouveau processus de création automatique

en: Newsletter creation options
fr: Options de création de newsletters

en: Newsletter deleted
fr: Newsletter éliminée

en: Newsletter doesn't exists
fr: La newsletter n'existe pas

en: Newsletter duplicated
fr: Newsletter dupliquée

en: Newsletter list updated
fr: La liste de newsletters a été actualisée

en: Newsletter name
fr: Nom de la newsletter

en: Newsletter name updated
fr: Nom de la newsletter mis à jour

en: Newsletter saved
fr: Newsletter enregistrée

en: Newsletter submit options
fr: Options d'envoi de newsletters

en: Newsletters & clicks from date:
fr: Newsletters et clics depuis le :

en: No
fr: Non

en: No active users in the selected list, nothing programmed to send.
fr: Il n'existe pas d'utilisateurs sur la liste sélectionnée, aucun envoi n'a été programmé.

en: No delimiters
fr: Sans délimiteurs

en: No mulilanguage plugins detected. Knews works with qTranslate and WPML plugins
fr: Aucun plugin multilingue n'a été détecté. Knews peut fonctionner avec les plugins qTranslate ou WPML

en: No submits yet. First go to Newsletters, create one, and then submit it.
fr: Il n'existe pas encore d'envois. Allez tout d'abord à newsletters, créez-en une puis envoyez-la.

en: No users match criteria
fr: Il n'existe pas d'utilisateur correspondant à ces critères

en: No users match the search criteria
fr: Aucun utilisateur ne correspond aux critères de recherche

en: None
fr: Aucune

en: Not confirmed
fr: Non confirmé

en: Not confirmed:
fr: Non confirmés :

en: Not required
fr: Pas nécessaire

en: Note: Knews authors have no relationship with qTranslate or WMPL authors.
fr: NB : les auteurs de Knews n'ont aucun rapport avec les auteurs de qTranslate ou WPML

en: Note: mark all lists and the desired language/s to filter by language, or all languages and desired lists to filter by list,
fr: NB : sélectionnez toutes les listes et les langues souhaitées pour filtrer par langue, ou toutes les langues et les listes souhaitées pour filtrer par liste,

en: Now you must click here, then a window that emulates CRON with JavaScript will open. You should leave it open till sending ends.
fr: Veuillez maintenant cliquer ici, une fenêtre émulant CRON avec JavaScript s'ouvrira, laissez-la ouverte jusqu'à la fin de l'envoi.

en: Of which have been successfully imported:
fr: Ils ont été correctement importés :

en: Off
fr: Sur arrêt

en: On
fr: En marche

en: Ongoing
fr: Envoi en cours

en: Only delete
fr: Uniquement éliminer

en: Only from the %s main blog dashboard %s the Knews upgrades can be managed. Maybe only the network administrator can do it.
fr: Les mises à jour de Knews ne peuvent être gérées que depuis le %s tableau principal du blog %s. Il est possible que seul l’administrateur du réseau puisse effectuer cette démarche.

en: Only update
fr: Uniquement actualiser

en: Open
fr: Ouverte

en: Open a preview in a new window
fr: Ouvrir un aperçu sur une autre fenêtre

en: Open for registered users
fr: Ouverte pour les utilisateurs enregistrés

en: Operate Knews as monolingual
fr: Utiliser Knews comme monolingue

en: Order
fr: Ordre

en: Overwrite
fr: Remplacer

en: Pause this submit
fr: Mettre l'envoi en pause

en: Paused
fr: Pause

en: Paused?
fr: En pause ?

en: Pay attention: If your SMTP server is anonymous leave SMTP User and SMTP Password fields blank
fr: Attention : si votre serveur SMTP est anonyme, laissez les champs Utilisateur SMTP et Mot de passe SMTP en blanc

en: Permission
fr: Autorisation

en: Please, explain your questions in English, Spanish or Catalan:
fr: Veuillez poser votre question en anglais, espagnol ou catalan :

en: Please, go to %s configuration page
fr: Veuillez consulter la page de configuration %s

en: Posts
fr: Entrées

en: Premium options
fr: Options Premium

en: Prevent bot registrations. Some Cache Plugins can need deactivate this option (Subscribe always fails "wrong e-mail adress" message).
fr: Évitez les inscriptions de robots. Il est possible qu’il soit nécessaire de désactiver cette options pour certains plugins de caché (si le message de « courriel erroné » apparaît toujours)

en: Preview
fr: Aperçu

en: Prioritary Support
fr: Assistance prioritaire

en: Prioritary Support for Knews Pro
fr: Assistance prioritaire pour Knews Pro

en: Priority
fr: Priorité

en: Progress
fr: Progression

en: Progress / Results
fr: Progression / Résultats

en: Properly tabulated
fr: Correctement tabulés

en: Properties of image
fr: Propriétés de l'image

en: Put a url if you want to put link around the image, for example: http://www.mysite.com/mypage.html.
fr: Indiquez une url si vous souhaitez placer un lien autour de l'image, par exemple : http://www.monsite.com/mapage.html.

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Redirecting to editor...
fr: Renvoi vers l'éditeur en cours...

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Remove pause, continue submit
fr: Enlever la pause, continuer l'envoi

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename this list
fr: Renommer cette liste

en: Rename this newsletter
fr: Renommer cette newsletter

en: Required
fr: Nécessaire

en: Reset all alerts
fr: Réinitialiser toutes les alertes

en: Reset all messages to default values (all languages at once)
fr: Réinitialiser tous les messages et revenir aux valeurs par défaut (toutes les langues à la fois)

en: Resize toolbox
fr: Redimensionner la boite à outils

en: Resubmit those which have reported error
fr: Renvoyer ceux qui ont présenté une erreur

en: Retry
fr: Ressayer

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: Roles and capabilities
fr: Rôles et capacités

en: Roles and capabilities saved.
fr: Rôles et capacités sauvegardés

en: SMTP Password
fr: Mot de passe SMTP

en: SMTP Secure
fr: SMTP sécurisé

en: SMTP Submit e-mail test done
fr: Envoi de SMTP test réalisé

en: SMTP User
fr: Utilisateur SMTP

en: SQL Error while inserting user
fr: Erreur SQL en insérant l'utilisateur

en: SQL Error while updating user
fr: Erreur SQL en actualisant l'utilisateur

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Serial
fr: Sauvegarder numéro de série (Serial Key)

en: Save changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Saved.
fr: Enregistré.

en: Scan CSV again
fr: Numériser à nouveau le CSV

en: Schedule submit
fr: Programmer

en: Secure connection:
fr: Connexion sécurisée :

en: See fails
fr: Voir défaillances

en: See log
fr: Voir log

en: See report fails by SMTP server
fr: Consulter le rapport de défaillances du serveur SMTP

en: See the complete submit log
fr: Voir le log (rapport) d'envoi complet

en: See this list users
fr: Voir les utilisateurs de cette liste

en: See users
fr: Voir utilisateurs

en: Select a column
fr: Sélectionner une colonne

en: Select all your subscribers (%s) to perform a massive action
fr: Sélectionner tous les abonnés (%s) pour réaliser une action de masse

en: Select at least one list and one language.
fr: Sélectionnez au minimum une liste et une langue.

en: Select one or more lists
fr: Sélectionner une ou plusieurs listes

en: Select the %s filtered subscribers to perform a massive action
fr: Sélectionner les %s abonnés filtrés pour réaliser une action en masse

en: Select the post to insert in the newsletter
fr: Sélectionner le post à insérer sur la newsletter

en: Send a confirmation e-mail to the unconfirmed users (not to the locked ones)
fr: Envoyer un e-mail de confirmation aux utilisateurs non confirmés (pas à ceux qui sont bloqués)

en: Send e-mail confirmation
fr: Envoyer e-mail de confirmation

en: Send e-mails using SMTP (recommended)
fr: Envoyer e-mails par SMTP (recommandé)

en: Send the newsletter manually
fr: Envoyer manuellement la newsletter

en: Send the newsletter to the following lists
fr: Envoyer la newsletter aux listes suivantes

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sender e-mail
fr: E-mail expéditeur

en: Sender name
fr: Nom expéditeur

en: Sending
fr: Envoi en cours

en: Sending SMTP is not enabled, the shipments are less reliable.
fr: L'envoi par SMTP n'est pas configuré, les envois sont moins fiables.

en: Sending newsletter
fr: Envoi de newsletter en cours

en: Sendings
fr: Envois

en: Sendings Error
fr: Envois erronés

en: Sendings OK
fr: Envois corrects

en: Separator
fr: Séparateur

en: Serial Key:
fr: Numéro de série (Serial Key) :

en: Set the current date and time as start submit time
fr: Indiquer la date et l'heure actuelle comme heure de début de l'envoi

en: Shipping done, check that the mail has arrived.
fr: Envoi réalisé, vérifiez que l'e-mail est arrivé.

en: Show/hide handlers
fr: Montrer/cacher les gestionnaires

en: Sign Ups & Blocks
fr: Abonnements et Désabonnements

en: Sign up date user cant be understood
fr: La date d'abonnement de l'utilisateur n'est pas correcte

en: Sign ups
fr: Abonnements

en: Sorry, this is a premium feature. Please, %s click here and see all the Knews Pro features.
fr: Nous sommes désolés mais cette caractéristique est réservée aux comptes Premium. Veuillez %s cliquer ici pour vous informer de toutes les caractéristiques de Knews Pro.

en: Special
fr: Spécial

en: Start (now or deferred)?
fr: Commencer (maintenant ou en différé) ?

en: Start now
fr: Commencer maintenant

en: State
fr: État

en: Stats
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Step
fr: Pas

en: Stop and delete this submit now
fr: Arrêter et éliminer cet envoi maintenant

en: Subject
fr: Objet

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit automatic
fr: Envoi automatique

en: Submit deleted
fr: Envoi éliminé

en: Submit end
fr: Fin envoi

en: Submit error.
fr: Erreur d'envoi.

en: Submit method
fr: Méthode d'envoi

en: Submit method:
fr: Méthode d'envoi :

en: Submit newsletter
fr: Envoyer newsletter

en: Submit priority updated
fr: Priorité d'envoi actualisée

en: Submit start
fr: Début envoi

en: Submit start time updated
fr: Heure d'envoi actualisée

en: Submit this newsletter
fr: Envoyer cette newsletter

en: Submits
fr: Envois

en: Subscribe all users to the following mailing lists:
fr: Abonner tous les utilisateurs aux listes d'abonnés suivantes :

en: Subscribe me
fr: M'abonner

en: Subscribe new WordPress users to:
fr: Abonner les nouveaux utilisateurs de WordPress à :

en: Subscribe to list
fr: M’abonner à une liste

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: Subscription Error Dialog (Message)
fr: Dialogue d'erreur au cours de l'abonnement (message)

en: Subscription Error Dialog (Title)
fr: Dialogue d'erreur au cours de l'abonnement (titre)

en: Subscription OK Dialog (Message)
fr: Dialogue de confirmation au cours de l'abonnement (message)

en: Subscription OK Dialog (Title)
fr: Dialogue de confirmation au cours de l'abonnement (titre)

en: Subscription done, you were already subscribed (AJAX message)
fr: Abonnement effectué, vous étiez déjà abonné (message AJAX)

en: Subscription error (AJAX message)
fr: Erreur d'abonnement (message AJAX)

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Target for newsletter:
fr: Target pour la newsletter :

en: Template
fr: Modèle

en: Test POP3 config
fr: Configuration du test POP3

en: Test SMTP config
fr: Tester configuration SMTP

en: Text direction, Left To Right or Right To Left: put <span style="color:#e00">ltr</span> or <span style="color:#e00">rtl</span>
fr: Direction du texte, Left to Right o Right to Left: indiquez <span style="color:#e00">ltr</span> ou <span style="color:#e00">rtl</span>

en: The WPML plugin was not detected, multilingual options are not functional
fr: Le WPML n'a pas été détecté, les options multilingues ne sont pas fonctionnelles

en: The alternate text is very important, because most mail clients block initial image load and show the alternate image text.
fr: Le texte alternatif est très important, parce que de nombreux clients de courrier bloquent le chargement initial d'images et montrent le texte alternatif.

en: The date range you have selected is not available.
fr: La période sélectionnée n'est pas disponible.

en: The directory /wp-content/plugins/knews/tmp must be writable (chmod 700)
fr: Le répertoire /wp-content/plugins/knews/tmp doit être inscriptible (chmod 700)

en: The e-mails submited to any e-mail terminated with @knewstest.com (like testing001@knewstest.com or xxx@knewstest.com) will be submited to: %s for your testing purposes
fr: Tout e-mail envoyé à une adresse terminée par @knewstest.com (avec tests001@knewstest.com ou xxx@knewstest.com) sera envoyé à : %s pour que vous puissiez réaliser des tests

en: The field already exists
fr: Le champ existe déjà

en: The field has been added
fr: Le champ a été rajouté

en: The field name can't be empty
fr: Le champ nom ne peut pas rester vide

en: The field name cant be empty
fr: Le champ du nom ne peut être vide

en: The fields have been updated
fr: Les champs ont été actualisés

en: The first row is a header
fr: La première ligne est un en-tête

en: The language can't be localized
fr: La langue n'a pas pu être localisée

en: The last execution was done
fr: La dernière exécution a été effectuée il y a

en: The multilanguage plugin has stopped working.
fr: Le plugin multilingue a cessé de fonctionner.

en: The newsletter doesn't exists
fr: La newsletter n'existe pas

en: The newsletter has been created successfully
fr: La newsletter a été correctement créée

en: The read more text link
fr: Text Link En savoir plus

en: The single e-mail has been sent to:
fr: L'e-mail unique a été envoyé à :

en: The user already exists
fr: L'utilisateur existe déjà

en: The user has been added and an e-mail confirmation has been sent
fr: L'utilisateur a été rajouté et un e-mail de confirmation a été envoyé

en: The user has been added and from now on he will receive the newsletters
fr: L'utilisateur a été rajouté et il recevra dorénavant les newsletters

en: The user has been added but an error occurred in sending e-mail confirmation
fr: L'utilisateur a été rajouté mais une erreur s'est produite en lui envoyant l'e-mail de confirmation

en: The user has not been inserted
fr: L'utilisateur n'a pas été rajouté

en: The user was already introduced
fr: L'utilisateur avait déjà été introduit

en: There are not yet users
fr: Il n'existe encore aucun utilisateur

en: There have been created:
fr: Ils ont été créés :

en: There have been updated:
fr: Ils ont été actualisés :

en: There is a videotutorial about Knews WYSIWYG Editor, %s view it in Youtube
fr: Il existe un tutoriel vidéo de l’éditeur WYSIWYG de Knews, %s regardez-le sur YouTube

en: There is already another newsletter with the same name!
fr: Ce nom a déjà été donné à une autre newsletter !

en: There is no auto-created newsletter.
fr: Il n'y a encore aucune newsletter créée automatiquement.

en: This field is required to take it in some column
fr: Ce champ doit obligatoirement provenir d'une colonne

en: This option no requires configuration, but in less traffic sites can be slow to submit
fr: Cette option n'exige pas de configuration, mais sur des sites peu visités, les envois peuvent être ralentis

en: This option requires you to keep a window open during submission and does not allow deferred submits
fr: Cette option exige de maintenir une fenêtre ouverte pendant que l'envoi est en cours et ne permet pas la programmation d'envois différés

en: This post has been included into:
fr: Ce post a été inclus dans :

en: This post still not included into any automated newsletter.
fr: Ce poste n'a été inclus dans aucune newsletter automatique.

en: This template requires Knews version %s you must update Knews before use this template
fr: Ce template exige Knews version %s. Vous devez actualiser Knews avant d’utiliser ce template.

en: This template requires the professional version of Knews. You can get it %s here
fr: Ce template exige la version professionnelle de Knews. Vous pouvez l’obtenir %s ici.

en: Time
fr: Temps

en: To download the .CSV, click %s here
fr: Pour télécharger le .CSV, cliquez %s ici

en: Today, at
fr: Aujourd'hui, à

en: Tomorrow, at
fr: Demain, à

en: Total clicks
fr: Nombre total de clics

en: Total errors:
fr: Total d'erreurs :

en: Total submits
fr: Envois totaux

en: Total:
fr: Total :

en: UnSubscribe Error Dialog (Message)
fr: Dialogue d'erreur de désabonnement (message)

en: UnSubscribe Error Dialog (Title)
fr: Dialogue d'erreur de désabonnement (titre)

en: UnSubscribe OK Dialog (Message)
fr: Dialogue de confirmation de désabonnement (message)

en: UnSubscribe OK Dialog (Title)
fr: Dialogue de confirmation de désabonnement (titre)

en: Uncheck all mailing lists
fr: Désactiver toutes les listes d'abonnés

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Undo
fr: Défaire

en: Undo image changes
fr: Annuler les modifications d'image

en: Unique language
fr: Langue unique

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Unsubscribe text 1
fr: Me désabonner (texte 1)

en: Unsubscribe text 2
fr: Me désabonner (texte 2)

en: Unsubscribe text link
fr: Me désabonner (lien)

en: Unsubscribe to list
fr: Me désabonner d'une liste

en: Unsubscribed users:
fr: Utilisateurs désabonnés :

en: Unsubscriptions
fr: Désabonnements

en: Update fields
fr: Actualiser les champs

en: Update user
fr: Actualiser l'utilisateur

en: Use WordPress's built-in CRON framework.
fr: Utiliser la fonction CRON interne de WordPress.

en: Use as template:
fr: Utiliser comme template :

en: Use in manual post selection
fr: Utiliser en mode post-sélection manuelle

en: Use it for automate newsletters
fr: L’utiliser pour les newsletters automatiques

en: Use post edition date instead post creation date for the automated newsletters (older posts never included in automation, will be included if you edit it and activate this option)
fr: Utilisez la date d’édition du post au lieu de la date de création pour les newsletters automatiques (les anciens posts non inclus dans l’automatisation seront inclus si vous éditez et activez cette option)

en: Use the CRON server (recommended)
fr: Utiliser le CRON du serveur web (recommandé)

en: Use the JavaScript CRON emulation.
fr: Utiliser l'émulation CRON de JavaScript.

en: Use the WPML defined languages to operate Knews in multilanguage mode
fr: Utiliser les langues définies sur WPML pour opérer Knews en mode multilingue

en: Use the qTranslate defined languages to operate Knews in multilanguage mode
fr: Utiliser les langues définies sur qTranslate para opérer Knews en mode multilingue

en: User account:
fr: Compte utilisateur :

en: User data updated
fr: L'information d'utilisateur a été actualisée

en: User deleted
fr: Utilisateur éliminé

en: User join date
fr: Date abonnement utilisateur

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: User password
fr: Mot de passe utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users imported: %s. Users found before (not re-imported): %s.
fr: Utilisateurs importés : %s. Utilisateurs déjà présents (pas importés à nouveau) : %s

en: Users unconfirmed (You should do confirmation manually):
fr: Utilisateurs non confirmés (veuillez les confirmer manuellement) :

en: Using special characters (accents) correctly coded
fr: Les caractères spéciaux (accents) correctement codés

en: Value
fr: Valeur

en: WARNING
fr: ATTENTION !

en: WPML: commercial plugin
fr: WPML : plugin commercial

en: Warning! IE 6/7 can't edit newsletters! The editor uses HTML5 properties, you need upgrade at least to IE8, or use an modern Firefox, Chrome or Safari.
fr: Attention ! IE6/7 ne peut pas éditer de newsletters ! L'éditeur utilise des propriétés HTML5, veuillez utiliser au minimum une actualisation IE8 ou utiliser une version Firefox, Chrome ou Safari moderne.

en: Warning! Opera can't edit newsletters. You must use a modern Firefox, Chrome, Safari or at least Internet Explorer 8.
fr: Attention ! Opera ne peut pas éditer de newsletters ! Veuillez utiliser une version Firefox, Chrome ou Safari moderne ou au minimum Internet Explorer 8.

en: Warning! You arent selected any mailing list, do you want to continue?
fr: Attention ! Vous n’avez sélectionné aucune liste de mailings, voulez-vous poursuivre ?

en: Warning! You should activate JavaScript to edit newsletters!
fr: Attention ! Vous devez activer JavaScript pour éditer des newsletters !

en: Warning: %sConfigure sender name before submit!
fr: Attention : %sConfigure le nom de l'expéditeur avant l'envoi!

en: Warning: if you haven't any mailing list opened, the subscription widget will not shown
fr: Attention : si aucune liste de mailings n’est ouverte, le widget d’abonnement n’apparaîtra pas

en: Warning: the email has no subject! %s Edit it again before submit!
fr: Attention : l'e-mail n'a pas d'objet ! %s Editez-le à nouveau avant l'envoi !

en: Warning: you haven't any mailing list opened for logged users, the subscription widget will not shown until you make log out
fr: Attention : aucune liste de mailings n’est ouverte pour les utilisateurs connectés, le widget d’abonnement n’apparaîtra qu’au moment de la déconnexion

en: We have sent you a confirmation e-mail (AJAX message)
fr: Un e-mail de confirmation vous a été envoyé (message AJAX)

en: Welcome to Knews.
fr: Bienvenue à Knews.

en: Widget "%s" label form
fr: Widget "%s" pour le formulaire du widget

en: Widget %s label form
fr: Widget %s pour le formulaire du widget

en: Widget latest newsletters title
fr: Titre du widget dernières newsletters

en: Widget submit button
fr: Bouton d'envoi du widget

en: Widget subscription form title
fr: Titre du widget formulaire d’abonnement

en: WordPress user syncronization
fr: Synchronisation utilisateurs WordPress

en: Write logs (in /wp-content/plugins/knews/tmp directory) in submits
fr: Écrire logs (dans le répertoire /wp-content/plugins/knews/tmp) sur les envois

en: Wrong e-mail
fr: E-mail incorrect

en: Wrong e-mail address, please check (AJAX message)
fr: E-mail incorrect, veuillez vérifier (message AJAX)

en: Wrong state
fr: État incorrect

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday, at
fr: Hier, à

en: You are downgraded the version of Knews, you can lose data, please update quickly
fr: Vous êtes rétrogradé la version de knews, vous pouvez perdre des données, s'il vous plaît mettre à jour rapidement

en: You are downgraded to the free version of Knews, you can lose data, please update quickly! You can get the professional version %s here
fr: Vous ne disposez désormais que de la version gratuite de Knews et pouvez perdre des informations, veuillez donc effectuer une mise à jour dans les plus brefs délais ! Vous pouvez obtenir la version professionnelle %s ici

en: You are in image edition mode. You must press Apply or Undo image changes (or press ESC key) before doing anything.
fr: Vous êtes en mode édition d'image. Cliquez sur Appliquer ou Annuler modifications d'image (ou sur la touche ESC) avant toute autre action.

en: You can manually trigger the JavaScript CRON if your newsletter is not being sent for any reason: %s Run JS-Cron Now
fr: Vous pouvez effectuer manuellement le CRON de JavaScript si votre newsletter n’a pas été envoyée pour quelque raison que ce soit : %s Exécuter JS-Cron maintenant

en: You can manually trigger this task now (only recommended for testing purposes) %s Run Automated Creation Now
fr: Vous pouvez exécuter manuellement cette tâche maintenant (recommandé uniquement à des fins d’essai) %s Exécuter la création automatique maintenant

en: You cannot schedule a delayed delivery. You must leave an auxiliary window open (JavaScript CRON Emulation) until the sending ends
fr: Vous ne pouvez pas programmer d'envoi différé. Vous devrez utiliser une fenêtre auxiliaire (émulation CRON de JavaScript) jusqu'à ce que l'envoi soit terminé

en: You dont have any mobile template!
fr: Vous ne disposez d’aucun template pour téléphone portable !

en: You must add this line in your webserver CRONTAB:
fr: Vous devez ajouter cette ligne sur le CRONTAB de votre serveur web :

en: You must call the main blog www.yourdomain.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=knewsCron URL
fr: Vous devez appeler l’URL du blog principal www.yourdomain.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=knewsCron

en: You must choose a name for the new newsletter!
fr: Veuillez attribuer un nom à la newsletter!

en: You must choose a template!
fr: Veuillez choisir un modèle!

en: You must first create a newsletter with insertable info (leave the %the_content%, %the_title% etc.)
fr: Vous devez d'abord créer une newsletter avec des informations insérables (laissez les %the_content%, %the_title% etc.)

en: You must select a right date range
fr: Vous devez sélectionner une période correcte

en: You must upload a file.
fr: Veuillez télécharger un fichier.

en: You should be seeing the header and the four first lines of the CSV:
fr: Vous devriez voir l'en-tête et les quatre premières lignes du CSV :

en: You were already a subscriber (AJAX message)
fr: Vous êtes déjà abonné (message AJAX)

en: Your e-mail (used for the Knews Shop account):
fr: Votre courriel (utilisé pour le compte de Knews Shop) :

en: ajax_subscription
fr: Un e-mail vous a été envoyé, vous demandant de confirmer votre abonnement

en: ajax_subscription_direct
fr: Vous avez été correctement abonné.

en: ajax_subscription_error
fr: Erreur d'envoi de l'e-mail de confirmation

en: ajax_subscription_oops
fr: Vous vous êtes déjà abonné auparavant.

en: ajax_wrong_email
fr: L'e-mail semble incorrect, veuillez vérifier

en: ajax_wrong_fields
fr: Veuillez vérifier les champs obligatoires

en: at
fr: à

en: blocked
fr: bloqué

en: can't create the mailing list
fr: la liste d'abonnés ne peut pas être créée

en: cant_read_text_1
fr: Si vous ne pouvez pas lire cet e-mail, cliquez

en: cant_read_text_link
fr: ici

en: confirmed
fr: confirmé

en: day-month-year
fr: jour-mois-année

en: default_alignment
fr: left

en: deleted
fr: éliminé

en: deleted list
fr: liste éliminée

en: desktop_version_text_link
fr: Version ordinateur

en: dialogs_close_button
fr: Fermer

en: email_importation_body
fr: <p>Vous vous êtes abonné à la newsletter de #blog_name#, veuillez confirmer votre inscription en cliquant <a href="#url_confirm#">ici</a></p><p>Vous pouvez coller l'adresse sur le navigateur:<br>#url_confirm#</p>

en: email_importation_subject
fr: Abonnement newsletter

en: email_subscription_body
fr: <p>Vous avez demandez à être abonné à la newsletter de #blog_name#, veuillez confirmer votre inscription en cliquant <a href="#url_confirm#">ici</a></p><p>Vous pouvez coller l'adresse sur le navigateur:<br>#url_confirm#</p>

en: email_subscription_subject
fr: Abonnement newsletter

en: here
fr: ici

en: introduce value
fr: introduire valeur

en: inverse_alignment
fr: right

en: last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: last 7 days
fr: 7 derniers jours

en: last month
fr: dernier mois

en: last week
fr: dernière semaine

en: minutes ago
fr: minutes

en: mobile_version_text_link
fr: Version téléphone portable

en: month-day-year
fr: mois-jour-année

en: never
fr: jamais

en: not confirmed
fr: non confirmé

en: of
fr: de

en: qTranslate: free plugin
fr: qTranslate : plugin gratuit

en: read_more_link
fr: lire la suite

en: subscription_error_message
fr: Veuillez essayer à nouveau. Si nécessaire, copiez le lien complet sur la barre d'adresses de votre navigateur.<br><br><strong>Veuillez nous excuser</strong>

en: subscription_error_title
fr: Une erreur s'est produite en vous abonnant

en: subscription_ok_message
fr: Vous allez commercer à recevoir dès à présent notre newsletter.<br><br><strong>Merci beaucoup.</strong>

en: subscription_ok_title
fr: Votre abonnement a été confirmé

en: subscription_stop_error_message
fr: Veuillez essayer à nouveau. Si nécessaire, copiez le lien complet sur la barre d'adresses de votre navigateur.<br><br><strong>Veuillez nous excuser</strong>

en: subscription_stop_error_title
fr: Votre abonnement n'a pas pu être annulé

en: subscription_stop_ok_message
fr: Vous allez commercer à recevoir dès à présent notre newsletter.<br><br><strong>Merci beaucoup.</strong>

en: subscription_stop_ok_title
fr: Votre abonnement a été annulé

en: test mode
fr: mode test

en: text_direction
fr: ltr

en: there is already a list with this name!
fr: ce nom a déjà été attribué à une liste !

en: to date:
fr: jusqu'au :

en: unsubscribe_text_1
fr: Si vous ne souhaitez pas recevoir nos e-mails, cliquez

en: unsubscribe_text_link
fr: ici

en: users
fr: utilisateurs

en: widget_button
fr: Envoyer

en: widget_label_email
fr: E-mail :

en: widget_label_name
fr: Nom :

en: widget_label_surname
fr: Nom de famille :

en: widget_label_terms
fr: J'accepte les conditions d'utilisation

en: widget_required
fr: * Ce champs est obligatoire

en: widget_subtitle
fr: Souscrivez à notre newsletter pour être tenus au courant :

en: widget_title
fr: M'abonner

en: year-month-day
fr: année-mois-jour
